Kolka niemowlęca, jak rozpoznać jej objawy? Sposoby na kolkę

img-responsive

Kolka niemowlęca, czyli 100 dni płaczu to dolegliwość, na którą cierpi aż 40% wszystkich dzieci w wieku od 3 tygodnia do nawet 5 miesiąca życia. Sprawdź, jak rozpoznać kolkę niemowlęcą i jakie są najskuteczniejsze sposoby na łagodzenie jej objawów.

Noworodki i niemowlęta większość swoich potrzeb sygnalizują płaczem, z tego też powodu świeżo upieczonym rodzicom trudno jest rozpoznać jego prawdziwą przyczynę. Zdarza się, że maluszek płacze i podkula nóżki, kiedy jest głodny lub kiedy jest znudzony, lub zwyczajnie potrzebuje bliskości z rodzicem. Jest jednak spory odsetek dzieci, które cierpią na kolkę niemowlęcą. Nieprzespane noce, godziny płaczu, zmęczenie i frustracja, kiedy nie potrafimy uspokoić płaczącego dziecko, to codzienność wielu rodziców. Jednak warto wiedzieć, że nie każdy płacz to objawy tej jakże uciążliwej dla dzieci i rodziców dolegliwość. Podpowiadamy jak rozpoznać kolki niemowlęcej, zdradzamy również skuteczne sposoby na jej złagodzenie.

 

Czym jest kolka niemowlęca?

 

Zespół objawów, do których zaliczamy napadowy trudny do ukojenia płacz dziecka, niepokój, napięcie, występujące o stałych porach lub porze, trwający łącznie około 3 godzin na dobę lub więcej jest kolką niemowlęcą. Niepokój, a potem płacz występuje bardzo często po jedzeniu i ustępują po wydaleniu gazów. Zdaniem ekspertów dolegliwość ta nie musi pojawiać się codziennie, ale zawsze się o zbliżonej porze przynajmniej 3 razy w tygodniu. Najczęściej występuje późnym popołudniem, wieczorem lub w nocy, często zaczyna się gwałtownym płaczem lub krzykiem dziecka i równie gwałtownie się kończy. Wówczas maluch się rozluźnia i szybko zasypia. Poprzedza ją niepokój i marudzenie dziecka, które zaczyna się napinać i prężyć, następnie jego skóra się czerwieni i maleństwo zaczyna głośno płakać.

 

Przyczyny kolki niemowlęcej?

 

Dokładna przyczyna kolki niemowlęcej nie jest znana, choć lekarze pediatrzy i naukowcy od wielu lat szukają powodu, dla którego aż u 40% niemowląt występuje 100 dni płaczu. Do najpopularniejszych teorii dotyczących przyczyn tego zjawiska zaliczamy:

  • Niedojrzałość układu pokarmowego, ponieważ dolegliwości te występują u większości dzieci zaraz po karmieniu, jednak nie po każdym, co może wskazywać na inny powód ich występowania.
  • Pęcherzyki powietrza w jelitach. Większość nowo narodzonych dzieci ma problem z odprowadzaniem gazów, a nawet odbijaniem, co może być przyczyną omawianych dolegliwości.
  • Uczulenie na białko występujące w mleku krowim lub w produktach mlecznych, które są w diecie karmiącej mamy i przedostają się do jej mleka. U niektórych dzieci po zastąpieniu mleka matki lub klasycznego modyfikowanego ryżowym, objawy ustępują.
  • Niedobór laktozy, która jest enzymem niezbędnym do rozłożenia cukrów zawartych w kobiecy i modyfikowanym mleku.
  • Zbyt łapczywe jedzenie i nabieranie powietrza podczas posiłku, które zamienia się w jelitach w pęcherzyki, które to wywołują wzdęcie brzuszka i ból, także zachłyśnięcia. Zgodnie z tą teorią kolka występuje głównie u niemowląt, które nie radzą sobie z połykaniem zbyt dużej ilość pokarmu lub podczas jedzenia „łapią” powietrze. U niektórych dzieci objawy ustępują po wymianie butelki na taką, która odprowadza powietrze lub wymianę smoczka na ten z mniejszym otworem.
  • Stres, dziecko bardzo silnie reaguje na samopoczucie mamy i nastrój panujący w domu. Dlatego wielu lekarzy upatruje przyczyn kolki w nadmiarze bodźców w ciągu dnia, a także stresie, który towarzyszy mamie podczas opieki nad dzieckiem.
  • Kolka to dziecięca wersja migreny. Podczas badań prowadzonych nad tą dolegliwością, za jedną z jej przyczyn podawana jest migrena matki i predyspozycje maluszka do bóli migrenowych w dorosłym życiu. Zwolennicy tej teorii przytaczają liczne badania, które rzeczywiście wykazują, że większość dzieci cierpiących na ten zespół objawów to maluchy, których matki mają migrenę. Ponadto w obu przypadkach ból nasila się na skutek podobnych bodźców i w podobny sposób się go łagodzi.

Objawy kolki. Jak rozpoznać kolkę niemowlęcą?

 

Nie każdy płacz i niepokój dziecka to kolka niemowlęca, dlatego bardzo ważna jest obserwacja maluszka w pierwszych miesiącach życia. Pamiętajmy, że niemowlęta na wszystkie potrzeby reagują płaczem, ponieważ nie potrafią inaczej się z nami komunikować. Z tego też powodu u dzieci między 3 tygodniem i przed ukończeniem 5 miesiąca życia, u których występują napady płaczu o stałych porach i wykazują zachowania opisane poniżej, diagnozowana jest kolka niemowlęca. Prawidłowe rozpoznanie tej dolegliwości pozwala wyeliminować inne groźne dla zdrowia choroby. Do najczęściej spotykanych objawów kolki niemowlęcej należą:

  • Niepokój dziecka o stałej porze lub porach,
  • Zaczerwieniona skóra najpierw na twarzy, potem na całym ciele
  • Podkulone nóżki
  • Naprężone ciało
  • Wzdęty brzuszek
  • Głośny nieprzerwany lub napadowy płacz, który trudno utulić
  • Ostra reakcja na mocne światło, różne odgłosy lub zamieszanie panujące w domu
  • Objawy te występują przeważnie po południu, wieczorem lub w nocy najczęściej między godziną 16 a 5 rano.

 

Sprawdzone sposoby na kolkę niemowlęcą

 

Na przestrzeni lat powstało wiele mniej lub bardziej skutecznych metod łagodzenia kolki. U jednych dzieci wszystkie objawy ustępują, zaraz po zastosowaniu opisanych poniżej metod u innych kolka staje się słabsza i coraz krótsza aż w końcu ustępuje, ale proces ten trwa nawet godzinę.

  1. Wprowadzamy plan dnia, który sprawi, że maluszek będzie się czuł bezpiecznie. Zatem zawsze karmimy i usypiamy dziecko o tej samej godzinie. Oczywiście na efekty trzeba będzie poczekać kilka dni, ale wyeliminujemy płacz spowodowany sennością lub głodem u maluszka, zatem będzie on spokojniejszy.
  2. Obserwacja dziecka i jego reakcji na głód, mokrą pieluszkę i zmęczenie, a także na kolkę. Jeśli zespół omawianych objawów występuje zawsze o zbliżonej porze, postaraj się już na 30 minut wcześniej rozluźnić maluszka.
  3. Ograniczenie bodźców. Przejdź z dzieckiem do pomieszczenia, w którym panuje cisza, zasłoń zasłony lub przygaś światło.
  4. Kojące dźwięki. Włącz biały szum, który relaksuje i wycisza dzieci, a w przypadku noworodków i niemowląt nawet łagodzi ból.
  5. Rozluźnienie maluszka. Wykonaj dziecku masaż relaksacyjny, pamiętając, że stopy u niemowlaka są najbardziej czułe na dotyk, więc tej części ciała poświęć najwięcej czasu.
  6. Masaż brzuszka. Zanim szkrab zacznie się prężyć i płakać usiądź na łóżku, połóż obok dziecko na brzuszku i rytmicznie dotykaj jego pleców, zaczynając poniżej karku, następnie na środku pleców i na pośladkach. Czynność powtórz kilkakrotnie w tym samym tempie. To sprawdzony masaż brzuszka, który sprawi, że maluszek pozbędzie się gazów. Przerwij masaż, kiedy gazy przestaną odchodzić, a twoja pociecha się rozluźni.
  7. Wymiana butelki na taką, która odprowadza powietrze lub smoczka, na ten z mniejszym otworem, żeby dziecko mniej łapczywie jadło.
  8. Przytulanie i rozgrzewanie brzuszka. Jeśli nadal dziecko jest markotne i spięte weź je na ręce, połóż brzuszkiem do swojego brzucha lub piersi i kołysz.
  9. Stopniowo wprowadzaj bodźce. Po napadzie kolki nie wyłączaj białego szumu, tylko przełącz na różowy i nadal pozostań blisko dziecka i ogranicz jeszcze na jakiś czas ilość bodźców, wprowadzając je stopniowo. Ponadto większość niemowląt zmęczone kolką szybko zasypia, wykorzystaj ten czas na odpoczynek i relaks. Pamiętaj szczęśliwa mam to szczęśliwe dziecko.

 

Dlaczego biały szum łagodzi kolkę niemowlęcą?

 

Koi nerwy, relaksuje i jest doskonale znany noworodkom i niemowlętom z życia płodowego, czyli beztroskiego czasu kiedy maluszek czuł się najbezpieczniej. Biały i różowy szum emituje dźwięk zbliżony do przepływających wód płodowych, któremu dziecko przysłuchiwało się przez wiele miesięcy. Jest dobrze znany każdemu dziecku, które słysząc delikatne dźwięki, bardzo szybko się uspokaja. Nawet jeśli Ty słyszysz tylko płacz, z pewnością twój maluszek wyłapie znajomy szum, który go ukoi. Biały szum można również stosować podczas usypiania niemowlaka a różowy w czasie snu, kiedy dziecko budzi się kilkakrotnie w czasie jednej drzemki.

 

Czy kolka niemowlęca jest niebezpieczna dla dziecka?

 

Nie dolegliwość ta nie ma żadnego wpływu na zdrowie i rozwój dziecka, jedynym zagrożeniem jest zmęczenie dziecka oraz zbyt krótki sen w ciągu doby. Dlatego niezwykle ważne jest stosowanie metod takich jak biały szum, dzięki którym dziecko będzie, szybciej się uspokaja i sppokojniej zasypia.

Wróc do listy

Zobacz podobne

Szumiące misie oraz ich historia

Szumiące misie oraz ich historia a sdowodem na to, że branża dziecięca w Polsce prężnie się rozwija, a krajowi twórcy oraz producenci akcesoriów dla dzieci są bardzo pomysłowi i wciąż nie przestają się rozwijać. Szumiące misie stopniowo zdobywają coraz większe zaufanie polskich rodziców. Szumiące misie to całkowicie innowacy...

Czytaj więcej